Strona główna
Internet
Tutaj jesteś
Internet zasady korzystania z internetu dla dzieci

Bezpieczeństwo w internecie dla dzieci, jakie zasady są ważne?

Data publikacji 17 lipca 2023


Obecnie coraz młodsze dzieci korzystają z internetu, co wiąże się z narażeniem ich na coraz to większe zagrożenia. Możemy jednak zminimalizować ryzyko, które występuje podczas korzystania z internetu, kiedy wpoimy dziecku pewne zasady, a także będziemy kontrolować strony internetowe i czas korzystania z sieci przez nasze dziecko. Jest to bardzo ważne, aby pociecha czuła się bezpiecznie, ale także, aby maksymalnie wykluczyć ryzyko zagrożeń, które mogą pojawić się, kiedy dziecko nie będzie umiejętnie z niego korzystało.

Zagrożenia w internecie dla dzieci, jakich możemy się spodziewać?

Zasady korzystania z internetu dla dzieci są bardzo ważne i każdy opiekun powinien ich przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko zagrożeń. Musimy uświadomić dziecku, że nie powinno ufać osobom, które są po drugiej stronie monitora. Kiedy od najmłodszych lat uświadomimy dziecko, jakie są zagrożenia wynikające z zaufania do obcych osób, szczególnie tych, których nie mogą zobaczyć na żywo, to nie będziemy musieli obawiać się, że nowo poznane osoby w internecie, będą w stanie wpływać na nasze dziecko. Bardzo ważną kwestią jest także kontrolowanie stron internetowych, jakie odwiedza nasze dziecko, a także zablokowanie tych treści, które mogą okazać się szkodliwe, a nawet niebezpieczne. Tylko tak możemy uchronić pociechę przed zagrożeniami, jakie czyhają w sieci, szczególnie na najmłodsze dzieci, które nie mają świadomości zagrożeń i niebezpieczeństw.

Bezpieczeństwo w internecie dla dzieci, jak je zwiększyć?

Bezpieczeństwo dzieci, które już korzystają z internetu, jest bardzo ważne. Niezależnie od tego, czy pociecha korzysta z sieci w telefonie, czy też w laptopie, powinniśmy zainstalować aplikacje, która pokaże nam, jakie strony są odwiedzane przez dziecko, a także będzie kontrolować czas korzystania z sieci. Warto także uświadomić dziecko, że każdy niepożądany kontakt z osobą, a także każdy ruch, który wyda się dziecku podejrzany, powinien być zgłaszany opiekunowi. Jest to bardzo ważne, aby dziecko wiedziało, jak prawidłowo reagować na niepokojące sytuacje, które mogą okazać się zagrożeniem. Musimy także wiedzieć, że mimo tego, że dziecko alarmuje nas o niepokojących sytuacjach, nigdy nie powinniśmy zostawiać go samego, podczas korzystania z internetu. Tyczy się to szczególnie najmłodszych dzieci.

Korzystanie z aplikacji zabezpieczających przed zagrożeniami w internecie

Na rynku mamy wiele aplikacji, które pozwolą nam kontrolować nie tylko czas przebywania pociechy w internecie, ale także strony, które odwiedza. Dzięki aplikacji możemy dostosować panel, który zostanie dostosowany do wieku dziecka. Jest to bardzo wygodne, bo automatycznie zostaną zablokowane aplikacje i strony, na które nasza pociecha jest za mała i może nie zrozumieć ich treści. Korzystanie z aplikacji możemy ograniczyć do instalowania tych darmowych, a także skorzystać z tych bardziej rozbudowanych, jednak płatnych opcji. Od tego, jaką aplikację wybierzemy, będzie zależeć w dużej mierze bezpieczeństwo naszego dziecka, więc warto skorzystać z takiej, która da nam większe możliwości.

Big data – jak analiza dużych zbiorów danych zmienia świat

Redakcja akademiainformatyki.edu.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Oprogramowanie