Strona główna
Gry komputerowe
Tutaj jesteś
Gry komputerowe skutki uzależnienia od Internetu

Objawy i skutki uzależnienia od Internetu – jak sobie z tym radzić?

Data publikacji 13 lutego 2023

Uzależnienie od internetu staje się coraz poważniejszym problemem współczesnego świata. To zjawisko dotyka wielu ludzi, niezależnie od ich wieku czy pochodzenia. Internet jest dzisiaj integralną częścią naszego życia i ma ogromny wpływ na nasze codzienne decyzje. Możemy znaleźć w nim wszystko, co może być przydatne w naszym życiu – informacje, zabawę, kontakty z innymi. Poznaj objawy i skutki uzależnienia od Internetu oraz dowiedz się, jak radzić sobie z tym problemem.

Co to jest uzależnienie od Internetu

Uzależnienie od Internetu to nadmierna konsumpcja i zaangażowanie w Internet i jego zasoby, prowadzące do problemów w innych obszarach życia. Osoby uzależnione od Internetu spędzają dużo czasu na surfowaniu po sieci, grach online, oglądaniu filmów i słuchaniu muzyki. Często przeoczają rzeczywistość, zaniedbując obowiązki i relacje z innymi ludźmi. Mogą odczuwać frustrację, stres, depresję, a nawet problemy zdrowotne, takie jak bezsenność, problemy z koncentracją. Termin ten po raz pierwszy został użyty w 1995 roku i stopniowo był wykorzystywany coraz częściej. Dziś już znaczna część społeczeństwa nie wyobraża sobe dnia bez telefonu czy laptopa, ale spowodowane jest to też tym, że w Internecie prowadzonych jest wiele ważnych działań jak sklepy, banki, systemy uczelniane, pracownicze, czy portale społecznościowe. 

skutki uzależnienia od Internetu
skutki uzależnienia od Internetu

Objawy uzależnienia od Internetu

Uzależnienie od internetu może objawiać się w różny sposób. Częstym objawem jest brak kontroli nad własnym czasem spędzonym w Internecie, gdzie osoba uzależniona zaniedbuje inne obowiązki i relacje. Inne objawy to obniżenie wydajności w pracy lub w szkole, problemy ze snem, izolacja społeczna, problemy z pamięcią i koncentracją. Problem ten jest bardzo poważny, ponieważ zdarza się, że osoby uzależnione zapominają o jedzeniu, rozmowie z drugim człowiekiem i innych niezbędnych funkcjach życiowych, co prowadzi do zaniedbania i innych chorób. Często także występuje depresja i lęki. Osoby dotknięte uzależnieniem od Internetu mogą być również bardziej podatne na agresję i i depresyjne myśli. 

Skutki uzależnienia od Internetu

Wiesz już co to jest dokładnie problem uzależnienia, ale jakie są jego skutki i jak sobie z tym poradzić? Pierwszym z nich jest spadek aktywności fizycznej i społecznej. Osoby nadużywające urządzeń mobilnych mogą tracić zainteresowanie aktywnościami fizycznymi lub społecznymi co sprawia, że mają gorszą kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną. Poważnym skutkiem są także zaburzenia snu i problemy zdrowotne, takie jak bóle pleców, szyi i głowy, szybkie męczenie się, omdlenia i bezsenność. Warto też wspomnień, że negatywnym następstwem uzależnienia jest osamotnienie i depresja, przez utratę kontaktu z rodziną, przyjaciółmi. Wśród młodzieży może wystąpić spadek wydajności, koncentracji i umiejętności skupiania się na nauce oraz rozwijaniu nowych umiejętności. Najważniejsze w walce z uzależnieniem jest wsparcie najbliższych, skorzystanie z pomocy specjalisty oraz stopniowe zmniejszanie czasu spędzonego przed monitorem. 

Big data – jak analiza dużych zbiorów danych zmienia świat

Redakcja akademiainformatyki.edu.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

gry dla dziewczyn barbie