Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś
Technologia jak działa drukarka 3d

Wyjaśniamy, jak działa drukarka 3D

Data publikacji 17 lutego 2023


Wiele osób zastanawia się, jak działa drukarka 3D. Warto zaznaczyć, że taka drukarka jest sobie w stanie poradzić z praktycznie każdym zadaniem. Druk 3D to innowacyjna metoda produkcji użytkowych przedmiotów. W tym artykule wyjaśnimy, jak działają drukarki 3D, a także wymienimy ich najważniejsze zalety.

Czym jest drukarka 3D?

Drukarka 3D to maszyna, która umożliwia stworzenie przedmiotów codziennego użytku, ozdobnych lub przemysłowych i to z niewielką pomocą człowieka. Z dowolnych materiałów tworzy dowolne kształty. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z nowoczesnych rozwiązań, o których dawniej mogliśmy jedynie pomarzyć. Nie ulega wątpliwości, że prawie wszystko może wyprodukować drukarka 3D. Mogą to być metalowe części maszyn, zabawki plastikowe, a nawet części ludzkiego ciała. Można śmiało powiedzieć, że jednym z najbardziej innowacyjnych wynalazków technicznych naszych czasów jest drukarka 3D. Jest to urządzenie, przy użyciu którego można wydrukować dowolny przedmiot. Warto dodać, że działanie drukarki 3D jest zbliżone do klasycznej drukarki atramentowej. Ważną rolę odgrywa głowica drukująca 3D, która rozprowadza materiał do drukowania na płycie. Każdy doskonale widzi, jak działa drukarka 3D. Żeby drukarka 3D mogła cokolwiek wydrukować to najpierw musi być istnieć specjalny model. Taki model można przygotować przy użyciu oprogramowania CAD. Można także skorzystać z różnych baz danych dostępnych w internecie.

Zasada działania

Sercem drukarki jest oczywiście gorąca dysza. Filament jest wtłaczany bezpośrednio do dyszy przez silnik ekstrudera, topi się, a następnie wypływa z dyszy. Naprawdę bardzo prosta jest zasada działania drukarki 3D, dlatego nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie poradzić. Nowe warstwy dołączane są do poprzednich i tak do ukończenia obiektu. Warto zaznaczyć, że z cyfrowego pliku 3D tworzone są wszystkie obiekty. Druk 3D jest niezwykle elastyczny, dlatego projektanci mogą sprawnie wprowadzać zmiany i to bez potrzeby implementacji dodatkowych narzędzi czy sprzętu. Pozwala też producentom tworzyć urządzenia dopasowane do anatomii pacjenta. Możliwe jest też tworzenie urządzeń, które mają wyjątkowo złożone struktury wewnętrzne. Takie możliwości wzbudziły ogromne zainteresowanie procesem drukowania 3D urządzeń medycznych. Trzeba także dodać, że nie istnieje jedna technologia druku 3D, ponieważ jest wiele takich technologii. Właśnie dlatego na wstępie należy poznać różnorodność addytywnych technologii. Kluczowe jest rozróżnienie między różnymi rodzajami technologii druku 3D. Selektywne spiekanie laserowe jest najpowszechniej stosowanym procesem drukowania 3D. Nie wszyscy mają świadomość, że technologia druku 3D jest już dostępna od ponad 30 lat. Jednak dopiero teraz ceny drukarek zaczęły spadać i technologia stała się bardziej przystępna. Dzięki drukarce 3D można stworzyć wszystko, co Ci przyjdzie do głowy. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak dokładnie działa drukarka 3D. Coraz więcej osób jest zainteresowanych taką technologią.

Cyberzagrożenia – nowe wyzwania dla obrony cyfrowej

Redakcja akademiainformatyki.edu.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Świat bezprzewodowy – jak działają technologie Bluetooth i Wi-Fi