Zapisy SEMESTR 2020/2021 tylko do 30 września! Kliknij i Zapisz Dziecko!

Czy do programowania potrzebna jest matematyka?

 

Informatyka kojarzy się głównie ze ścisłym myśleniem i umiejętnościami technicznymi. Nic więc dziwnego, że matematyka jest tą dziedziną wiedzy, która wydaje się obowiązkowa dla kandydatów na programistów. Przydaje się ona dlatego, że wspomaga zdolność logicznego myślenia i ułatwia opanowanie podstawowych algorytmów – wszak informatyka jest dziedziną abstrakcyjną i bazującą na liczbach, jej powiązanie z matematyką jest zatem oczywiste oraz nierozerwalne. Czy trzeba uczyć się matematyki, aby być dobrym w programowaniu?

Spis treści:

  1. Jaki jest związek pomiędzy matematyką a informatyką?
  2. Czy można programować nie umiejąc dobrze matematyki?
  3. Programowanie, a matematyka?

Jaki jest związek pomiędzy matematyką a informatyką? 

Matematyka w informatyce jest stale obecna – są to dziedziny, które łączą się ze sobą, a świat liczb i algebry przenika konstrukcje programistyczne. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że analiza matematyczna stanowi klucz w programowaniu i przydaje się podczas nauki kodów. Umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, kreatywnego projektowania i przewidywania, analizowania danych oraz tworzenia schematów – wszystko to wynika z matematyki, która niesłusznie uznawana jest jedynie za naukę o liczbach. Matematyka jest rozbudowaną dziedziną wiedzy, uwzględniającą nie tylko podstawową rachunkowość, ale także logikę, analizę, szyfrowanie oraz systematyzowanie i szeregowanie… Informatyka wywodzi się z matematyki – poznanie podstaw tej nauki pozwala więc szybciej zaprzyjaźnić się z programowaniem.

Czy można programować nie umiejąc dobrze matematyki? 

Pomimo ścisłego związku tych dwóch dziedzin naukowych, nawet jeśli nie lubi się matematyki, wcale nie trzeba żegnać się z programowaniem. Istnieją profesjonalne kursy informatyczne, podczas których wiedza o kodowaniu przekazywana jest w przystępny sposób, z pominięciem skomplikowanych informacji algebraicznych. Czy znajomość matematyki jest więc niezbędna, aby zostać programistą? Okazuje się, że nie. Można rozwijać się w programowaniu, pamiętając, że matematyka w informatyce jest zauważalna, jednak nie angażując się w jej nadmierne zgłębianie. Jeśli chce się związać swoją przyszłość z programowaniem, a nie zna się matematyki na najlepszym poziomie, warto wybrać kursy oferujące naukę od podstaw. Stopniowe wchodzenie w świat abstrakcyjnych kodów i programistycznych konstrukcji jest wtedy łatwiejsze, a znajomość matematyki jest przydatna, jednak niekonieczna.

 

 

Programowanie, a matematyka?  

Programowanie, a matematyka to zatem kwestia sporna, gdyż można spotkać się z opiniami skrajnie przeciwnymi – istnieją osoby, które uważają, że dobra wiedza z matematyki jest podstawą do rozwoju w roli programisty. Jest jednak wielu informatyków, którzy nie przepadają za algebrą i unikają jej jak ognia! Poznanie języka programowania od przysłowiowego zera umożliwia tworzenie kodów i aplikacji bazując wyłącznie na matematycznej wiedzy w zakresie szkolnym. Wybierając dobry kurs programowania, nie trzeba martwić się swoimi brakami w tym zakresie. Profesjonalny instruktor przekazuje podstawy tworzenia algorytmów w sposób przystępny, przyjazny i zrozumiały, nie odnosząc się do skomplikowanych operacji i analiz matematycznych. Najlepszym tego potwierdzeniem są kursy programowania dla dzieci, które – nie mając zaawansowanej, studenckiej wiedzy matematycznej – są w stanie opanować fundamenty informatyki i wchodzą w ten świat z pełnym zaangażowaniem, bez obaw o braki w swojej edukacji.

 

 

 

Zobacz wszystkie

Dane firmy:

Horsitway Sp. z o. o.
ul. Aleje Jerozolimskie 89/43
02-001 Warszawa

NIP:5272857266
Regon:38066243600000
KRS:0000738923

Dane kontaktowe:

E-mail
[email protected]


Social Media:

 

© 2017-2020 Akademia Informatyki Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt i realizacja strony www Warszawa
Polityka Prywatności