TOP 3 - najpopularniejsze języki programowania dla dzieci

blog-image

Nauka języków programowania dla dzieci, aby przebiegała sprawnie, a przede wszystkich przynosiła odpowiednie efekty - powinna być uzależniona od ich wieku. To on w dużej mierze definiuje nie tylko ich zdolności uczenia się, ale także zaangażowanie oraz odpowiedni poziom skupienia.

W naszej szkole stosujemy podział nauki języków programowania ze względu na etap edukacji, na którym obecnie znajdują się poszczególni uczniowie. W związku z tym, wyróżniamy 4 główne podziały grup nauczania, w ramach których prowadzimy edukację z zakresu języków takich, jak: programowanie blokowe, Python oraz kurs JAVA.

Nauka programowania dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej

Oprócz zabaw, możesz również skorzystać z darmowych gier uczących programowania, a nawet ze specjalnych darmowych platform do nauki programowania dla najmłodszych. Darmowe gry i platformy do nauki programowania znajdziesz również w naszym darmowym e-booku. Wspomniane darmowe platformy do nauki programowania opierają się na programowaniu blokowym. Programowanie blokowe stanowi istotny wstęp do właściwej nauki języków programowania. Odbywa się ono na zasadzie pracy na tzw. blokach, które po połączeniu w całość, tworzą logiczne układy oraz ciągi przyczynowo skutkowe.

Programowanie dla dzieci za pomocą bloków można wprost przyrównać do układania puzzli. Dostarcza wiele zabawy, jednocześnie, w pewnym sensie “nieświadomie” rozwijając konkretne umiejętności.

Oprócz zabaw, możesz również skorzystać z darmowych gier uczących programowania, a nawet ze specjalnych darmowych platform do nauki programowania dla najmłodszych. Darmowe gry i platformy do nauki programowania znajdziesz również w naszym darmowym e-booku. Wspomniane darmowe platformy do nauki programowania opierają się na programowaniu blokowym. Programowanie blokowe stanowi istotny wstęp do właściwej nauki języków programowania. Odbywa się ono na zasadzie pracy na tzw. blokach, które po połączeniu w całość, tworzą logiczne układy oraz ciągi przyczynowo skutkowe.

Programowanie dla dzieci za pomocą bloków można wprost przyrównać do układania puzzli. Dostarcza wiele zabawy, jednocześnie, w pewnym sensie “nieświadomie” rozwijając konkretne umiejętności.

Języki programowania dla dzieci z klas 4 – 6 szkoły podstawowej

Na tym etapie skupiamy się już głównie na programowaniu we wspomnianym wcześniej języku blokowym. Platformy do nauki programowania blokowego oferują wiele możliwości i pozwalają na tworzenie od bardzo prostych do naprawdę zaawansowanych programów.

Przy użyciu darmowej platformy Microbit, dzieci najpierw uczą się logicznego programowania blokowego, aby potem móc je transformować w pełnoprawny kod tekstowy wyrażony w językach Python lub JavaScript. Platforma Microbit pozwala na przekształcenie kodu z języka blokowego na język Python lub Javascript. Dziecko ma zatem możliwość sprawnego przejścia z omawianych wcześniej bloków na prawdziwy kod.

W ten sposób uczniowie zyskują możliwość podziwiania efektów swojej pracy, które nie tylko pobudzają ich wyobraźnię, ale przede wszystkim motywują do dalszej i jeszcze bardziej intensywnej nauki.

Nauka programowania dla uczniów klas 7 - 8 szkoły podstawowej

Ostatnie klasy szkoły podstawowej to już etap, w którym możemy zacząć stosować pełnoprawne tekstowe języki programowania, a zwłaszcza język Python.

Język python jest zalecany jako pierwszy tekstowy język programowania, od którego dzieci powinny zacząć naukę. Pamiętajmy jednak, że jako pierwszy ogólny język programowania dla dzieci, stosowany jest wspomniany wcześniej język blokowy dedykowany dla dzieci młodszych (klasy 1-6 szkoły podstawowej). Jeżeli jednak chodzi o pierwszy tekstowy język programowania to jest nim python. Czym się różni język blokowy od tekstowego? Tym, że język blokowy jest językiem obrazkowym, który nie jest używany przez zawodowych programistów w komercyjnych firmach. Języki tekstowe są natomiast wykorzystywane w codziennej pracy programistów na rynku pracy. I jednym z takich popularnych języków tekstowych jest język python.

Za pośrednictwem języka Python, uczniowie pozyskują wiedzę i umiejętności z zakresu podstaw programowania, tworzenia programów oraz gier, rozwiązywania bieżących problemów, a także rozpoczynają pierwsze przygotowania do matury z informatyki. Python jest bowiem językiem, z którego można zdawać ten egzamin dojrzałości.

Języki programowania dla uczniów liceum i technikum

Ostatnim etapem edukacji w naszej szkole, jest ten adresowany do wszystkich uczniów szkół średnich, którzy chcą pozyskać praktyczną wiedzę programowania w najpopularniejszym i najpewniejszym języku programowania.

Dla tej grupy nastolatków prowadzimy dedykowane kursy programowania w języku JAVA - będącego jednym z najbardziej popularnych i pożądanych języków na świecie. Nie musimy dodawać, że jego znajomość daje również bardzo ciekawe perspektywy finansowe ? -> sprawdź artykuł o zarobkach jako JAVA Developer. Najwięcej ofert pracy na obecnym rynku pracy jest dla programujących w Javie. W języku Java można również zdawać maturę z informatyki.