Opis ewolucji programisty Javy - od juniora do seniora

blog-image

W artykule przedstawimy szczegółowo, jak wygląda ewolucja programisty w trakcie trwania jego kariery zawodowej. Skupimy się na zadaniach, które są stawiane przed programistą oraz na widełkach płacowych i stażu pracy. Ewolucja ta będzie wyglądała podobnie także dla innych specjalistów w branży IT (specjalistów od sieci, cyberbezpieczeństwa, serwerów, usług chmurowych, pracowników IT Helpdesku, itp). Podział na Juniora, Mida i na Seniora jest przyjęty dla całej branży IT.

Praca jako Junior Java Developer

Junior Developer to początkujący programista z doświadczeniem komercyjnym do 2 lat. Doświadczenie komercyjne to doświadczenie zdobyte w firmach przy konkretnych projektach. Nie wlicza się w niego doświadczenia z programowania w domu czy na uczelni.

Początkujący programista to osoba, która ma podstawową wiedzę na temat działania aplikacji webowych / mobilnych, ma wiedzę z zakresu testów jednostkowych oraz wzorców projektowych.

Dodatkowo nie są mu obce bazy danych. Często jest to wiedza bardziej teoretyczna niż praktyczna, ponieważ praktyczną wiedzę z tego zakresu można zdobyć jedynie przy pracy w konkretnych projektach. Jest dużo elementów, których nie można nauczyć się samemu w domu i do których są potrzebni bardziej doświadczeni Developerzy (np. Mid, Senior). Mediana wynagrodzenia dla Junior Java Developera na podstawie Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2018 wynosi 5527 brutto zł.

Praca jako Mid Java Developer

Mid Developer to programista mający pomiędzy 2, a 5 lat doświadczenia komercyjnego. Jest to osoba zaznajomiona z technologią oraz mająca doświadczenie przy realizacji wielu różnorodnych projektów.

Mid developer ma już sporą wydajność i coraz mniej rzeczy sprawia mu trudność. Są to zazwyczaj programiści, którzy widzieli już kilka poważnych projektów w swojej karierze. Głównym tematem ich rozmów nie jest to, jak napisać dany kod, tylko jak coś działa w danym projekcie.

Większość ich czasu pochłania analiza samego projektu i implementacja dobranych przez Seniora technologii. Mid jest często wrzucany równolegle do kilku projektów z danej technologii. Ma pełne ręce roboty. Często przebieg projektu jest uzależniony od jego programistycznych umiejętności. Mediana wynagrodzenia dla Mid Java Developera na podstawie Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2018 wynosi 8719 brutto zł.

Praca jako Senior Java Developer

Senior Java Developer ma co najmniej 5 lat doświadczenia komercyjnego. Wbrew pozorom Senior Developer pisze stosunkowo mało kodu. Ma raczej funkcję mentora oraz architekta systemów. Jest odpowiedzialny za wybór odpowiednich technologii w danym projekcie i za opracowanie planu ich wdrożenia i integracji.

Pomaga również młodszym programistom w pisaniu poprawnego kodu i w rozwiązywaniu problemów. Często robi tak zwany “code review”, czyli sprawdza napisany kod przez innego programistę. Pozwala to znacznie wcześniech wychwycić ewentualne błędy.

Średnie wynagrodzenie dla Senior Java Developera na podstawie zarobki.pracuj.pl wynosi 13500 brutto zł.