Czy nauka programowania również jest dla dzieci?

Kto z nas nie słyszał o wysokich zarobkach w branży IT i rosnącym zapotrzebowaniu takich specjalistów na rynku. Jako rodzice dzieciaków zastanawialiście się pewnie jak zaszczepić w młodym człowieku zainteresowanie tym tematem. Pewnie wielu z was programowanie kojarzy się z skomplikowanymi ciągami liczb, trudnymi algorytmami i biegłą obsługą komputera, czyli coś z czym sami nie umielibyście sobie poradzić, a co dopiero dziecko. Tymczasem programowanie to wcale nie taki trudny orzech do zgryzienia jak by się mogło wydawać. Naukę kodowania dla dzieci możemy już rozpocząć w wieku wczesnoszkolnym, a nawet przedszkolnym!

W jaki sposób wprowadzić dziecko w podstawy programowania?

Naukę programowania możemy rozpocząć już z dziećmi na poziomie szkolnym czy przedszkolnym, umysł małego dziecka jest wtedy chłonny i bardzo szybko przyswaja nowe informacje. Zastanawiacie się jak rozpocząć naukę programowania dla dzieci w wieku przedszkolnym skoro nawet nie znają one jeszcze liter ani liczb. Dziś już najmłodsze dzieci świetnie radzą sobie z obsługą sprzętu elektronicznego. I tu z pomocą przychodzą do nas proste aplikacje na tableta czy smartfona, w których za pomocą prostych poleceń wasze dzieci będą mogły wejść w świat programowania. Jeśli zaś posiadacie pociechy w nieco starszym wieku takie, które umieją już pisać i czytać, droga do programowania jest znacznie prostsza. Można wykorzystać formę zabawy do nauki podstaw programowania lub nawet darmowe gry komputerowe, które uczą programowania. Kilka takich sposobów, jak wprowadzić dziecko w podstawy programowania, znajdziesz w naszym darmowym e-book’u “10 Sprawdzonych Sposobów Jak Wspomóc dziecko w nauce programowania”:

Jak zachęcić dziecko do programowania?

Nie będzie to żadne odkrycie, bo tak jak z nauką innych dziedzin czy angielskiego, tak i do programowania najlepiej jest zachęcić dziecko w formie wspólnej zabawy w ramach spędzenia wolnego czasu w domu. Czyli przede wszystkim nie zmuszajmy dziecka by codziennie siadało przed komputerem i wykonywało zadania czy ćwiczenia. Takie podejście bardzo szybko zniechęci malucha do świata programowania. By zachęcić nasze dziecko do nauki najpopularniejszego zawodu, przede wszystkim powinniśmy zaoferować mu naukę programowania jako formę zabawy, gdzie dziecko będzie mogło zrobić coś samemu od podstaw. Bardzo ważne jest by programowanie było dla nich zabawą, a nie przymusem. Istotne jest nasze wsparcie i wspólna nauka - pomyślałeś teraz “Ja i programowanie?” - w podstawy programowania możesz wejść razem ze swoim dzieckiem. Zapewniam cię, że poradzisz sobie świetnie. Taki zabiega dodatkowo spowoduje, że młody człowiek będzie czuł wsparcie w swoich bliskich, a wspólna nauka daje świetne efekty. Inspiracje wspólnych zabaw uczących programowania znajdziesz w naszym darmowym e-book’u “10 Sprawdzonych Sposobów Jak Wspomóc dziecko w nauce programowania”.

Jak rozwinąć potencjał naszego dziecka?

Wielu z was zadaje pewnie sobie pytanie, co jeśli potencjał naszego dziecka jest duży, a my jednak nie czujemy tego “kodowania”. Warto wtedy rozejrzeć się za kursem programowania dla dzieci. Dziś znalezienie odpowiedniego kursu nie jest już problemem, gdyż są szkoły, które oferują autorskie programy nauczania na różnych poziomach zaawansowania, i to w formie ONLINE! Czyli dziecko może uczestniczyć w kursie online z podstaw programowania z dowolnego miejsca w Polsce :)

Znajdziemy zajęcia od podstaw, dla dzieci które dopiero zaczynają swoja przygodę z nauką programowania, po kursy bardziej zaawansowane dla nastolatków. Podczas szukania odpowiedniego kursu, przede wszystkim powinniśmy skupić się na wyborze odpowiedniego kursu, tak by nauka programowania była na odpowiednim dla naszego dziecka poziomie. Dla młodszych dzieci możemy wybrać kursy z programowania wizualnego, gdzie za pomocą klocków tworzą swoje pierwsze gry. Dla nieco starszych warto wybrać zajęcia w jednym z popularnych wśród programistów języku JAVA, czy też Python.

Pamiętajmy jednak, by ostateczny wybór należał do dziecka, w końcu to ma być przyjemność. Jeśli będziesz miał problem z odpowiednim wyborem - skontaktuj się z nami, pomożemy Ci wybrać odpowiedni kurs, uczymy programować setki dzieci rocznie w całej Polsce  i mamy w tym duże doświadczenie.

Czy programowanie jest dla dzieci?

Podsumowując, jeżeli chcesz, aby twoje dziecko zaczęło przygodę z programowaniem, ale sam nie masz za bardzo głowy do komputerów, to polecam Ci wysłanie dziecka na odpowiedni kurs nauki programowania dla dzieci, tam pozna ono wszystkie tajniki programowania i będzie miało szansę rozwinąć swój potencjał. Możesz również sam wspomóc swoje dziecko w nauce podstaw programowania korzystając z naszego darmowego poradnika. Wybór należy do ciebie! Skorzystaj naszego darmowego e-book’a lub z naszych kursów programowania online dla dzieci i młodzieży: