Zapisy SEMESTR 2020/2021 tylko do 30 września! Kliknij i Zapisz Dziecko!

Jak chronić Dziecko w sieci

 

Dzieciństwo dzieci w dzisiejszych czasach znacznie różni się od dzieciństwa sprzed 20-30 lat. Dostęp do internetu stał się powszechny. Nam dorosłym bardzo zależy, żeby dziecko w sieci było bezpieczne. Jak wiemy, jesteśmy otoczeni przez różne cyber-zagrożenia. Jednak nie powinniśmy demonizować internetu. W tym artykule podamy kilka sposobów, jak chronić dziecko (i siebie) w sieci.

Bezpieczne korzystanie z internetu oraz istniejące cyber zagrożenia

Bezpieczne dziecko w sieci to dziecko, które świadomie i bezpiecznie korzysta z internetu. Po pierwsze bardzo ważna jest tutaj świadomość. Zagrożenia podzielimy na 3 grupy:

  1. zagrożenia ze strony innych użytkowników internetu,
  2. zagrożenia ze strony niewłaściwych treści dla dzieci,
  3. zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania/wirusów.

Jeżeli dziecko jest świadome tych zagrożeń, to z dużym prawdopodobieństwem będzie bezpieczne w sieci.

Zagrożenia ze strony innych użytkowników internetu

Dziecko w internecie, dziecko w sieci
Dziecko w internecie, dziecko w sieci

 

Jeżeli chodzi o pierwszą grupę zagrożeń, często mówi się, żeby nie ufać nikomu w sieci i nie rozmawiać z nieznajomymi. To oczywiście prawda, lecz naszym zdaniem dużo większym problemem jest powszechna publikacja zdjęć i informacji na portalach społecznościowych. Jest to sfera, którą należy w odpowiedni sposób wyjaśnić dziecku.

Dziecko w internecie, nowe znajomości
Dziecko w internecie, nowe znajomości

 

Przykładowo, dziecko może nieświadomie wrzucić informację na portal społecznościowy o planowanym wyjeździe na wakacje z dokładną datą wyjazdu. Natomiast grupy przestępcze okradające mieszkania, przeszukują portale społecznościowe, szukając właśnie takich informacji. Innym przykładem może być przesyłanie swoich prywatnych zdjęć znajomym. Nigdy jednak nie wiadomo, czy te zdjęcia nie trafią również pośrednio do innych osób, które mogą je wykorzystać i opublikować w internecie.

 

Zagrożenia ze strony niewłaściwych treści dla dzieci

Kontrola rodzicielska
Kontrola rodzicielska

 

W Internecie znajduje się ogromna ilość różnego rodzaju treści, zarówno tych pożytecznych, jak i niestosownych dla dzieci. Stosowanie aplikacji z serii „kontrola rodzicielska” oczywiście ma swoją skuteczność. Dzięki tej funkcjonalności można filtrować informacje, które trafiają do dziecka. Aplikacje te nie są jednak 100% skuteczne w porównaniu do podejścia, gdzie buduje się świadomość w dziecku. Gdy dziecko staje się starsze i sprytniejsze, może stosunkowo łatwo obejść „kontrolę rodzicielską”. Dodatkowo, komputer w domu nie jest jedynym urządzeniem w sieci, z którym dziecko będzie miało styczność. A „kontrola rodzicielska”  na urządzeniu kolegi może niestety nie być zainstalowana. Jednym z przykładów aplikacji do kontroli rodzicielskiej jest Kaspersky Safe Kids. W wersji bezpłatnej pozwala ona m.in. na zarządzanie aktywnością online dziecka.

Zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania/wirusów

Złośliwe oprogramowanie i wirusy są niebezpieczne nie tylko dla dzieci w sieci, ale również dla każdego innego użytkownika. Do wychwytywania trywialnych problemów zalecane jest stosowanie antywirusa (jak najbardziej może być bezpłatny). Antywirus nie zabezpieczy nas jednak zupełnie przed skutkami naszych kliknięć w nieznane linki. Nie powinniśmy klikać w linki i otwierać załączników przesłanych mailem przez nieznane nam osoby i firmy, gdyż taki link lub załącznik może ściągnąć nam złośliwe oprogramowanie na komputer, które będzie wykradać nasze dane z komputera. Co więcej, bardzo łatwo jest się podszyć pod inną osobę lub firmę podczas wysyłania takiego maila. Fachowo nazywa się to „phishing”, co w dosłownym tłumaczeniu na polski oznacza „łowienie ryb”. Otóż hakerzy wysyłają tysiące takich podrabianych maili i jak jakiś użytkownik „chwyci przynęte” i kliknie w link lub otworzy załącznik, to haker wykrada wtedy dane takiego użytkownika. Stąd nazwa „phishing”.

Phishing, jak chronić dziecko w sieci?
Phishing, jak chronić dziecko w sieci?

 

Tym bardziej powinniśmy być czujni i ostrożni przy klikaniu w nieznane linki lub otwierając załączniki. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, czy na pewno mail od znajomego czy danej firmy jest prawdziwy, zawsze możemy do tego znajomego lub danej firmy zadzwonić w celu potwierdzenia.

Bardzo ważną kwestią jest również sprawdzanie, czy strona internetowa, na której jesteśmy, używa bezpiecznego protokołu „https”, który szyfruje nasze wysyłane i odbierane dane, tak aby nikt w internecie nie mógł ich rozszyfrować (nawet jeśli haker przechwyci te dane, to nie będzie ich w stanie rozszyfrować).

Https bezpieczna strona
Https bezpieczna strona

Jak rozpoznać, czy strona używa bezpiecznego protokołu https?

Jeżeli po lewej stronie wpisanej strony internetowej znajduje się zielona kłódka z napisem „Bezpieczna” lub „Secure”, to znaczy, że strona internetowa używa bezpiecznego protokołu HTTPS. Poniżej przykład strony, na której Państwo się teraz znajdują.

Strona z certyfikatem SSL
Strona z certyfikatem SSL

 

Jeżeli zapiszą się Państwo na nasz newsletter, w którym informujemy o wszystkich ciekawych warsztatach i wydarzeniach, które organizujemy, to Państwa e-mail zostanie do nas przesłany w sposób bezpieczny, czyli zaszyfrowany. Tak samo, jeżeli zapiszą Państwo swoje dziecko na nasz Obóz Wakacyjny z Nauką Programowania i wypełnią poniższy formularz zgłoszeniowy na obóz, to wszystkie poniższe dane zostaną do nas wysłane w sposób bezpieczny i żaden haker nie będzie w stanie tych danych rozszyfrować:

Bezpieczne przesyłanie danych
Bezpieczne przesyłanie danych

 

Poniżej natomiast przykład strony internetowej, która nie używa bezpiecznego protokoły HTTPS. Nie widać tu ani zielonek kłódki, ani napisu „Bezpieczna” czy „Secure”. Nie zalecamy wysyłania żadnych danych osobowych do takich stron:

Bardzo ważne jest również to, aby weryfikować poprawność adresu strony internetowej. Jakiś czas temu hakerzy umieścili w internecie fałszywą stronę banku mBank w celu przechwytywania danych logowania użytkowników. Otóż prawdziwa strona banku to  „https://www.mbank.pl”, a hakerzy umieścili płatną reklamę z fałszywą nazwą strony „www.mbank-zaloguj.pl”:

Jak być bezpiecznym w sieci
Źródło: (mbank.pl)

 

Reklama kierowała do fałszywej strony, która w pierwszym etapie prosiła użytkownika o identyfikator i hasło. Co więcej, fałszywa strona używała nawet bezpiecznego protokołu HTTPS. Więc dane logowania mogły bezpiecznie trafić do fałszywej strony hakerów:

Jak być bezpiecznym w internecie
Źródło: (mbank.pl)

 

Następnie wyświetlany był komunikat o rzekomej blokadzie konta oraz formularz z prośbą o podanie danych:

Jak zabezpieczyć się przed hackerami
Źródło: (mbank.pl)

 

Na nas dorosłych spoczywa odpowiedzialność, żeby wiedzę o bezpiecznym internecie przekazać dzieciom. Jednak większość rodziców nie wie jak bezpiecznie poruszać się w internecie lub ma niewielką wiedzę w tym temacie. Tym bardziej zachęcamy Państwa dzieci na ogólnopolski kurs programowania dla dzieci i młodzieży, w którym uczymy nie tylko programowania, ale również podstaw cyberbezpieczeństwa. Na ostatnie zajęcia kursu zawsze zapraszamy również rodziców uczestników, na praktyczny wykład „Jak bezpiecznie poruszać się w Internecie„.

Jeżeli dziecko zainteresuje się aspektami cyberbezpieczeństwa i hackingu, oferujemy również kurs Cyberbezpieczeństwo i Hacking dla dzieci i młodzieży na poziomie bardziej zaawansowanym.

 

 

Zobacz wszystkie

Dane firmy:

Horsitway Sp. z o. o.
ul. Aleje Jerozolimskie 89/43
02-001 Warszawa

NIP:5272857266
Regon:38066243600000
KRS:0000738923

Dane kontaktowe:

E-mail
[email protected]


Social Media:

 

© 2017-2020 Akademia Informatyki Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt i realizacja strony www Warszawa
Polityka Prywatności